Ocieplenie dachu płaskiego Wrocław

Ocieplenie dachu płaskiego: jak obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia domu

Poprawnie zaprojektowane i zamontowane ocieplenie dachu płaskiego to podstawa komfortowego korzystania z domu. Przeczytaj o zaletach izolacji dachu płaskiego

Ocieplenie dachu płaskiego jest kluczowym elementem, który wpływa na efektywność energetyczną każdego domu. W przypadku dachów płaskich, odpowiednia izolacja jest szczególnie istotna, ponieważ dachy te są bardziej narażone na utratę ciepła latem i chłód zimą. Zbyt duże zużycie energii na ogrzewanie i chłodzenie może prowadzić do wysokich rachunków za energię i niekorzystnie wpływać na środowisko.

Ocieplenie dachu płaskiego Wrocław
Ocieplenie dachu płaskiego Wrocław

Dlaczego ocieplenie dachu płaskiego jest ważne?

Dachy płaskie są znacznie bardziej podatne na zmienne warunki atmosferyczne, takie jak upały, opady deszczu czy śniegu. Brak odpowiedniej izolacji termicznej powoduje, że ciepło łatwo ucieka z domu w okresie zimowym, a gorące powietrze przenika do wnętrza budynku w okresie letnim. Skutkuje to wzrostem kosztów związanych z ogrzewaniem i klimatyzacją, co może być szczególnie uciążliwe dla budżetu domowego.

Inne zalety ocieplenia dachu płaskiego:

 1. Oszczędność kosztów energetycznych: Poprawnie zastosowane ocieplenie dachu płaskiego znacznie ogranicza utratę ciepła z budynku w okresie zimowym oraz utrzymanie go w chłodzie w okresie letnim. Dzięki temu zmniejszają się wydatki na ogrzewanie i klimatyzację.
 2. Zwiększenie komfortu mieszkańców: Dobrze ocieplony dach płaski zapewnia stabilną temperaturę wewnątrz budynku przez cały rok. Unika się w ten sposób przegrzania pomieszczeń latem i nieprzyjemnego chłodu zimą.
 3. Ochrona przed wilgocią: Poprawne wykonane ocieplenie dachu płaskiego chroni dom przed wilgocią, co może prowadzić do powstawania grzybów i pleśni. Wilgoć może również powodować uszkodzenia konstrukcji dachu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami remontowymi.
 4. Dłuższa żywotność dachu: Dobrej jakości izolacja termiczna może chronić dach przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi i zmniejszyć ryzyko uszkodzeń, co wydłuża żywotność dachu.

Kompleksowe wykonanie hydroizolacji i ocieplenia dachu płaskiego przez firmę DachyPłaskie360.pl możecie zobaczyć w artykule poniżej:

Jak zaprojektować i wykonać ocieplenie dachu płaskiego?

W tym paragrafie przedstawimy swoją, subiektywną opinię na wykonanie ocieplenie dachu płaskiego z wykorzystaniem styropianów spadkowych. Proszę mieć na uwadze, że każdy kierownik budowy, wykonawca czy inwestor może mieć swój pomysł. 

Dobrze jest skonfrontować różne wizje na trójstronnym spotkaniu w gronie inwestor-kierownik budowy-wykonawca i wspólnie dojść do najlepszego rozwiązania. Obecnie na rynku są tysiące różnych projektów domów z dachem płaskim i każdy projekt i inwestor wymaga osobnej, dogłębnej analizy, aby dostarczyć 100% skuteczności izolacji i 100% zadowolenia.

Kiedy po raz pierwszy kontaktuje się z nami inwestor w sprawie wykonania ocieplenia dachu płaskiego z wykorzystaniem styropianu to prosimy o kilka podstawowych rzeczy:

 1. Projekt dachu ze zrozumiałymi i jawnymi wymiarami dachu
 2. Gdzie według projektu są przewidziane odwodnienia dachu
 3. Jaka jest szerokość i wysokość attyki oraz jak jest wykonana
 4. Czy są przewidziane instalacje na dachu – FV, kolektory, klimatyzatory

Dobrze, gdy inwestor prześle również faktyczne zdjęcia z dachu. Dzięki temu mamy pełny obraz i większą łatwość projektowania termoizolacji.

Z naszej strony, do projektu podchodzimy następująco

 1. Dobieramy minimalną grubość styropianu spadkowego. Jest do grubość tafli styropianu w najniższym miejscu, w które spływa woda i dalej przez odpływ jest ewakuowana na zewnątrz dachu
 2. Dobieramy spadek na styropianach, czyli ich pochylenie – wyrażamy to w procentach (%). Dla przykładu, spadek 1% oznacza, że na jednym metrze bieżącym różnica wysokości na kranach tafli styropianu wyniesie 1 cm.
 3. Rozrysowujemy ułożenie tafli z zachowaniem przesunięcia pomiędzy rzędami styropianu

Projektowanie styropianów spadkowych jest zadaniem iteracyjnym – czyli wykonujemy powyższe punkty i na koniec sprawdzamy rezultat. Jeśli jest taka potrzeba to zmieniamy założenia i projektujemy raz jeszcze. 

Dlaczego tak? Co może się wydarzyć przy projektowaniu ocieplenia dachu płaskiego?

Dla dużych, kwadratowych dachów może zdarzyć się tak, że ostatni rząd styropianów jest na tyle wysoki, że wystaje ponad attykę. 

izolacja termiczna dachu płaskiego 2
Montaż ocieplenia dachu płaskiego

Przykład projektu – ocieplenie dachu płaskiego

W tym akapicie przedstawię przykład iteracji przy projektowaniu styropianów spadkowych do ocieplenia dachu płaskiego.

Niezmienne dane przykładowego dachu to wymiary 20 x 20 m, wysokość attyki 50 cm.

Iteracja 1:

Minimalna grubość styropianu 25 cm, spadek 3%

Dla tych założeń, maksymalna grubość styropianu to:

MAX = 25 cm + 20 mb * 3% = 25 cm + 60 cm = 85 cm – taką grubość miałby ostatni rząd styropianów

Ponieważ nie możemy wykonać w taki sposób izolacji to wracamy do założeń i zmieniamy dane

Iteracja 2:

Minimalna grubość styropianu 25 cm, spadek 2% – zostawiamy minimalną grubość, ale zmniejszamy spadek. 

MAX = 25 cm + 20 mb * 2% = 25 cm + 40 cm = 65 cm

Dalej ostatni rząd jest ponad attyką

Iteracja 3:

Minimalna grubość styropianu 15 cm, spadek 1.5 % – zostawiamy minimalną grubość, ale zmniejszamy i minimalną grubość i spadek. 

MAX = 15 cm + 20 mb * 1.5% = 15 cm + 30 cm = 45 cm

Jak widać po przykładach, dopiero trzecie podejście do projektu styropianów spadkowych rezultuje odpowiednim dobraniem grubości minimalnej i procentu spadku.

Jakie są korzyści z indywidualnego projektowania styropianów spadkowych?

Przy projektowaniu ocieplenia dachu płaskiego możemy dobierać dwa parametry: minimalna grubość styropianu oraz jaki bardzo nachylone są styropiany.

Oprócz oczywistej możliwość dostosowania styropianów do budowanego dachu płaskiego, inwestor otrzymuje jeszcze drugą korzyść – możliwość dopasowania grubości izolacji tak, aby mieściła się z zakładanym budżecie.

Co mam na myśli? 

Minimalna grubość i procentowy spadek determinują ile metrów sześciennych styropianu fabryka zużyje, żeby wyprodukować kompletny zestaw styropianów spadkowych na dany dach. Większa minimalna grubość + ostrzejszy spadek (większy % spadku) = więcej potrzebnego materiału.

Producenci styropianów spadkowych kalkulują koszt na podstawie m3 potrzebnych do wykonania zlecenia. Dlatego zmniejszając grubość minimalną i procentowy spadek obniżamy wycenę styropianu i możemy zmieścić się w zakładanym budżecie.

Oczywiście, trzeba robić to z głową i nie można przekraczać pewnych warunków, takich jak, na przykład, współczynnik przenikania ciepła [W/m2*K]

izolacja termiczna dachu płaskiego 3

Kroki do obniżenia kosztów ogrzewania i chłodzenia domu poprzez ocieplenie dachu płaskiego:

 1. Wybór odpowiedniego materiału do ocieplenia dachu płaskiego: Istnieje wiele materiałów izolacyjnych dostępnych na rynku, takich jak wełna mineralna, pianka poliuretanowa, styropian czy płyty z włókna celulozowego. Należy skonsultować się z fachowcem, aby dobrać odpowiedni materiał, który najlepiej spełni wymagania domu.
 2. Wykonanie szczelnej warstwy izolacyjnej: Wszelkie szczeliny i nieszczelności w izolacji termicznej powodują utratę ciepła. Dlatego ważne jest, aby izolacja była odpowiednio zabezpieczona i szczelna.
 3. Rozważ zastosowanie zielonych rozwiązań: Warto również rozważyć zastosowanie ekologicznych materiałów izolacyjnych, które są bardziej przyjazne dla środowiska.
 4. Regularne konserwacje i przeglądy: Upewnij się, że dach i izolacja są regularnie sprawdzane i konserwowane przez profesjonalistów. Dzięki temu można wykryć potencjalne problemy na wczesnym etapie i uniknąć kosztownych napraw.

Podsumowanie – ocieplenie dachu płaskiego:

Dobrej jakości ocieplenie dachu płaskiego to kluczowy element, który pozwala obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia domu. Oszczędności finansowe oraz komfort mieszkańców są bezpośrednio związane z jakością izolacji. Pamiętaj o regularnych przeglądach i konserwacjach, aby utrzymać dach w dobrej kondycji na wiele lat. Zainwestowanie w solidną izolację termiczną to nie tylko korzyść dla twojego portfela, ale także dla środowiska naturalnego.

Więcej o dachach płaskich przeczytasz na stronie www.dachyplaskie360.pl

2 Comments

 1. Bardzo dziękuję za ogrom rzetelnych informacji! Ten artykuł odpowiedział mi na wiele wątpliwości!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *